Oyuncaqlarımın loqopedik dərslərinin xülasəsi. Peşə "oyuncaqlar", fgos

Məqsədlər:

Təhsil:

  • Söz ehtiyatının aktivləşdirilməsi və zənginləşdirilməsi leksik mövzu"Oyuncaqlar". Cümlədəki sözləri koordinasiya etmək, silsilədə hekayə qurmaq bacarığının təkmilləşdirilməsi süjet şəkilləri.
  • “Mövzu”, “subyektin əlaməti”, “subyektin hərəkəti” anlayışlarının konsolidasiyası. Sözlərin səs və heca təhlili və sintezi aparmaq bacarığının təkmilləşdirilməsi.
  • Təklif üzərində işləmək bacarığının möhkəmləndirilməsi: təklifin qrafik sxemini yerinə yetirmək; verilmiş sxem üzrə cümlələr qurun.

Düzəliş:

  • Fonemik eşitmə və fonemik qavrayışın inkişafı.
  • Fonemik analiz və sintezin inkişafı.
  • "Oyuncaqlar" mövzusunda qrammatik kateqoriyaların birləşdirilməsi:
    - Çarpma: isimlərin “iki” və “beş” rəqəmləri ilə uzlaşması.
    - Söz əmələ gəlməsi: yiyəlik sifətlərinin əmələ gəlməsi.
  • Əllərin incə motor bacarıqlarının inkişafı.
  • Məntiqi təfəkkürün inkişafı.
  • Əlaqəli nitqin inkişafı.

Təhsil:

  • Başqalarına müsbət münasibət bəsləyin.
  • Bir-birini dinləməyi öyrənmək.
  • Müsbət emosiyalar yaratmaq.

Avadanlıq: flaneloqraf; sözün səslərini bildirən dairələr; oyuncaqlar: avtomobil, kukla, ayı, piramida, pişik, kirpi, kublar, top, eşşək, dovşan, robot; müavinət "TV"; bir sıra süjet şəkilləri (ölçüsü 40 x 25 sm.); obyekti, obyektin işarəsini və obyektin hərəkətini bildirən kartlar; "səs kubları", ekran.

Təqdimat: sayma çubuqları, səs hökmdarları, səs qutuları.

Dərsin gedişatı

1. Təşkilati məqam.

- Uşaqlar, bu gün dərsimizə qonaqlar (məktəbəqədər müəllimlər) gəldi. Sizi tanısınlar deyə, indi hər biriniz ucadan öz adınızı söyləyəcək və onun neçə hecalı olduğunu deyəcəksiniz.

Uşaqlar adlarını deyir və hecaların sayını müəyyənləşdirirlər. (Məsələn: “Mənim adım Mişa, adım 2 hecalıdır”).

2. Oyuncaqlar haqqında tapmacalar.

İndi başqa kimin sizi ziyarətə gəldiyini təxmin etməyə çalışın.

(Danışıq terapevti tapmacalar edir):

“Benzini süd kimi içir, uzağa qaça bilir.
Malları və insanları daşıyır. Təbii ki, onunla tanışsınız? (Maşın).

“Gülməli heyvan təmtəraqdan tikilir. Pəncələr var, qulaqlar var.
Heyvana bir az bal ver və onun üçün yuva düzəlt”. (Ayı balası).

"Bütün bunlar nə deməkdir? Qızım, ağlama.
Yatsan, o, bir gün yatacaq, iki, hətta beş. (Kukla).

"Divarı döy - və mən sıçrayacağam,
Onu yerə atın, mən atlayacağam.
Mən xurmadan xurmaya uçuram -
Mən sakit yatmaq istəmirəm!" (top).

“Mən bu möcüzəli kərpicləri hədiyyə almışam.
Onlardan yığdıqlarım - qıracağam, hər şeyi əvvəldən başlayıram. (Kublar).

(Hər tapmaca həll edildikdən sonra ekranın arxasından müvafiq oyuncaq götürülür).

- Uşaqlar, adını bir sözlə deyin, bizə daha kimlər gəldi?(Oyuncaqlar).

Oyuncaqlar nə üçündür?(uşaqların cavabları)

3. Sahəlik sifətlərin əmələ gəlməsi:

Oyuncaqlar nədən hazırlanır?(Top oyunu)

Taxta kublar (nə?) - taxta
Rezin top (nə?) - rezin
Peluş ayı (nə?) - təmtəraqlı
Kürk siçanları (nə?) - xəz
Saman kukla (nə?) - saman
Dəmirdən hazırlanmış vedrə (nə?) - dəmir
Plastik piramida (nə?) - plastik

4. Sürpriz an.

- Budur, başqa bir tapmaca: "Bu nədir?"(Üzüksüz bir piramida təqdim olunur).

- Uşaqlar, bilirsinizmi niyə piramidanın üzükləri yoxdur? İndi sizə deyəcəm: acgöz Hippo(müvafiq oyuncağı göstərir) bütün üzükləri bizdən aldı və geri vermək istəmir. O, üzükləri yalnız onun bütün tapşırıqlarını yerinə yetirmək şərti ilə verməyə razılaşdı. Hər tapşırıq üçün - bir üzük. Razısan?

5. 1-ci səsin sözlərdən ayrılması, bu səsin xüsusiyyətləri.

Behemotun ilk işi:

- Oyuncaqların adında ilk səsi təyin etməli və müvafiq səsi - flanelqrafa bir dairə yapışdırmalısınız.İLƏ damperli yük maşını, m işka , Kimə ubiki, O hamar, h aika, P iramidka, R obot").

(Sait qırmızı dairə, sərt samit qara dairə, yumşaq samit mavi dairədir).

6. Barmaq gimnastikası. (Əllərin incə motor bacarıqlarının inkişafı)

“Bir sıra böyük divanda
Katinanın kuklaları oturur:
İki ayı, Pinocchio,
Və şən Cipollino,
Həm pişik, həm də fil.
Bir iki üç dörd beş.
Keytimizə kömək edirik
Oyuncaqları sayırıq”.

7. Səs təhlili.

Növbəti tapşırıq: pişik ləqəbinin səs təhlilini aparın - Vaska.

(Uşaqlar səs xətləri və karandaş qutularından istifadə edərək səs analizini aparırlar).

Bir uşaq “səs kubları” yardımının köməyi ilə lövhədə tapşırığı yerinə yetirir, lövhədə sözün heca sxemini çəkir.

8. Fonemik sintez.

Oyun "Canlı səslər".

Uşaqlar səslərin simvolları olan dairələri seçirlər: [h], [a], [d], [k], [a], müəyyən bir ardıcıllıqla durur və "öz" səsini tələffüz edirlər.

9. Dinamik fasilə.

A) "Mənim topum" (nitqin hərəkətlə koordinasiyası):

"Gülməli dostum, topum,
Hər yerdə, hər yerdə o mənimlədir.
Bir iki üç dörd beş.
Top oynamaq yaxşıdır" (V.Volina)

B) "Top":

(Danışıq terapevti balonları "şişirir": uşaqlar uzun müddət səsi tələffüz edərək ayağa qalxırlar: "ssss ...".

Sonra toplar "deşilir": uşaqlar yavaş-yavaş çömbələrək səsi tələffüz edirlər: "sh-sh-sh ...").

10. Bir sıra süjet şəkilləri əsasında hekayə tərtib etmək.

Televiziya oyunu.

Yazıçı kətanında bir sıra süjet şəkillərindən (“Gəmi”) tərtib edilmiş hekayə var. İki şəkil bir-birinə qarışıb. Uşaqlar düzgün ardıcıllığı təyin etməlidirlər. Sonra bütün şəkillər (növbə ilə) "TV" təlimatına daxil edilir.

- Uşaqlar, indi maraqlı bir cizgi filminə baxacağıq. Ancaq burada problem var: səs pozulur. Cizgi filmimizi səsləndirəcək bir diktor seçməliyik.(Natiq bütün uşaqların dediyi bir sayma qafiyəsi ilə seçilir:

“Biz [w] səsi ilə oynayırıq. Söz-söz seçirik:
“Şlyapa, xəz palto, qarderob, döş nişanı! Dairədən çıx!").

Cizgi filminin "səsləndirilməsinə" davam etməzdən əvvəl uşaq "token" sözünün niyə artıq olduğunu izah etməlidir.

11. “Bir”, “iki” və “beş” rəqəmlərinin isimlərlə uzlaşdırılması.

Uşaqlar masaya bir narıncı çubuq, iki yaşıl və beş ağ çubuq qoymağa dəvət olunur.

Tapşırıq: "Oyuncaqlar qarışıqdır və onları saymaq lazımdır."

Uşaqlar oyuncaqları sayırlar. Çubuqlar vizual dəstək kimi xidmət edir. (Oyuncaqların çubuqlara çevrildiyini deyə bilərik).

Nümunə: “Bir kukla – iki kukla – beş kukla”

12. Təklifin qrafik sxeminin həyata keçirilməsi; müəyyən bir sxem üçün təkliflərin tərtib edilməsi.

İndi ən çətin iş:

Hippo səndən bir təklif etməni istəyir. Amma elə deyil ki, birinci söz obyektin əlamətini, ikincisi obyekti, üçüncüsü isə obyektin hərəkətini bildirsin.

(Uşaqlar sözlər uydurur, müəllim ən yaxşısını seçir. Sonra cümlənin sxemini çəkirlər. Məsələn: “Yumuşaq pişik yatır”).

13. Səslərin diferensiallaşdırılması [p] - [l] (qulaqla)

“Yaxşı! Siz bütün piramidanı topladınız! Ancaq bir şey çatışmır ... (Yuxarı). İndi piramidamızın zirvəsini kimin gizlətdiyini təxmin etməyə çalışacaqsınız.”

Müəllim növbə ilə oyuncaqlara toxunur, hər birinin üzərində müəyyən bir heca tələffüz edir: "ra - ra - ra - ra - la - ra - ra ..."

("la" hecası bu oyuncağın üzərində tələffüz edildiyi üçün piramidanın üstü ayıya yaxındır).

14. Dərsin nəticəsi.

- Yaxşı! Siz bütün tapşırıqları yerinə yetirdiniz, bütün piramidanı topladınız. Qonaqlarımız - oyuncaqlar sizi izlədi və çox bəyəndilər! Beləliklə, onlar qalıb səninlə oynamaq qərarına gəldilər.

(Uşaqlar iş masalarından iş materialını çıxarır və oyuncaqlar götürürlər).

Bələdiyyə büdcəli məktəbəqədər təhsil müəssisəsi Təhsil müəssisəsi- Tambov vilayətinin Nikiforovski rayonu "Alenka" uşaq bağçası

Danışıq terapiyası dərsləri böyük qrup Oyuncaqlar leksik mövzusunda

Tərəfindən hazırlanmış: müəllim - danışma terapevti Davydova Elena Yurievna

Məqsədlər:"Oyuncaqlar" mövzusunda lüğətin genişləndirilməsi və sistemləşdirilməsi Onların təyinatı, detalları və ibarət olduğu hissələri; onların hazırlandığı materiallar.

Tapşırıqlar: Oyunların və məşqlərin köməyi ilə nitqin qrammatik quruluşunun inkişafı (Uşaqlara isimlərin kiçilmə formasını, sifətlərin isimlərlə uzlaşmasını, isim əvəzliyinin cins və say uyğunluğunu öyrətmək). Nitq ünsiyyət bacarıqlarının, ardıcıl nitqin, vizual qavrayışın, diqqətin, təfəkkürün inkişafı. Nitq eşitmə, ümumi motor bacarıqlarının inkişafı, nitqin hərəkətlə əlaqələndirilməsi.

Avadanlıq: oyuncaqların təsviri olan şəkillər kəsici şəkillər, oyuncaqlar. Uşaq bağçaları üçün ixtisaslaşmış bir mağazada bölünmüş şəkillər ala bilərsiniz - detsad-shop.ru fəsil -

1. Dərsin gedişi

Danışıq terapevti: Uşaqlar, bu gün qonaqlarımız var. Kimi bilmək istəyirsiniz?
(Bəli, istəyirik).
(Danışıq terapevti bir piramida, yuva kuklası, yazı makinası, top çıxarır.)
Bu nədir? Onları bir sözlə necə adlandırmaq olar? (Oyuncaqlar)
Doğru!
Bu gün oyuncaqlar haqqında danışacağıq.

Danışıq terapevti: Uşaqlar, tapmacaları həll etməyi xoşlayırsınız?
(Bəli)
Sonra təxmin etməyə çalışın.

Bu rezin və elastikdir.
Buna görə əllər tələb edin
Atmaq və tutmaq üçün yol boyunca gəzin.
(Top)

Bir ayaq üzərində fırlanma
Və birdən böyrü üstə düşdü,
Səs-küylə yerə uzanmaq
Çoxrəngli…
(yula)

Qardaşımda onlardan çoxu var:
Sərnişin, yük və xüsusi.
Bu vəziyyətdə qapını açıram
Buraya qum yüklənir ...
Düzünü desəm, qardaşım və mən
Bütün günü onlarla oynayırıq.
Mən nə ilə oynayıram, deyin dostlar?
(Maşınlar)

O, aktrisa kimi görünür

IN gözəl paltar gümüş,

Mən ona bir hekayə danışacağam

Gözlərini bağlayacaq

Gəlin oynayaq - yataq

Mən onu yatağa qoyacağam.

Nə şirin oyuncaq

Səhər qızım, günorta sevgilim? (Kukla)

Onlardan ev tikəcəm

Piramida, kosmodrom.

Nə cür kərpiclər

Kibrit qutuları necədir? (Zər

Bir-birinə gülümsəmək

Biri digərinə qoyulur

Qaşıq kimi taxta!

Kim olduğunu bilirsən? (Matryoshka)

2. Oyun “Bir-çox”
top - toplar;
fil - fillər;
avtomobil - avtomobillər;
kukla - kuklalar;
ördək - ördək;
ayı - ayılar;
bunny - bunnies;
kub - kublar;
matryoshka - yuva quran kuklalar;
çömçə - çömçə
nağara - nağara.

3. Oyun "Nə nə."

Danışıq terapevti: Oyuncaqların nədən hazırlandığını kim bilir? (ağacdan, dəmirdən, plastikdən, rezindən, parçadan, kağızdan).

Oyuncaq ağacdan hazırlanırsa, bu necədir? (taxta)
Oyuncaq dəmirdəndirsə, bu nədir? (dəmir)
Oyuncaq plastikdən hazırlanırsa, bu nədir? (plastik)
Oyuncaq rezindəndirsə, bu nədir? (rezin)
Oyuncaq kağızdan hazırlanırsa, bu nədir? (kağız)
Oyuncaq təmtəraqdan hazırlanırsa, bu necədir? (peluş)
Oyuncaq şüşədən hazırlanırsa, bu nədir? (şüşə)

4. Fizminutka "Pinocchio"

Pinocchio uzandı
Bir dəfə əyildi
İki, əyilmiş
Üç, əyilmiş
Əlləri yanlara qaldırdı,
Açar, görünür, tapılmayıb.
Bizə açarı almaq üçün
Ayaq barmaqlarına qalxmaq lazımdır.

5 "Böyük - kiçik" oyunu
Çoxlu oyuncaqlar var, indi onları mehribanlıqla adlandıraq.
top - top;
fil - fil;
maşın - maşın;
kukla - kukla;
ördək - ördək;
təyyarə - təyyarə;
dovşan - dovşan;
bayquş - bayquş.

6. “Hansı, hansı, hansı” oyunu
Deyək ki, hansı oyuncaqlarımız var.
Oyuncaqlar (nə?) - kiçik, böyük, gözəl, çox rəngli, yumşaq, sevimli, rezin, taxta ....
Kukla (nə?) - ağıllı, gözəl, böyük, danışan, ....
Avtomobil (nə?) - gözəl, böyük, minik avtomobili, yük maşını, ....
Top (nə?) - gözəl, çox rəngli, kiçik, ...
Təyyarə (nə?) - gözəl, oyuncaq, plastik, ...

7. Oyun. "Şəkilləri toplayın."

Danışıq terapevti: Şəkilləri toplayın və əldə etdiyiniz oyuncaqları adlandırın (kukla, tumbler, maşın, ayı, dovşan, vertolyot).

8 "Dördüncü əlavə".

Danışıq terapevti: Mən sizə şəkillər göstərəcəyəm, siz mənə hansı şəklin əlavə olduğunu deyin.

9. Dərsin nəticəsi.

Sinifdə müzakirə olunanları xatırlayın.

Uşaqların işinin qiymətləndirilməsi.

Anastasiya Baranova

Korreksiya və təhsil məqsədləri:

Uşaqların oyuncaqlar, onların tərkib hissələri, uşaqların həyatındakı əhəmiyyəti haqqında biliklərini möhkəmləndirmək və ümumiləşdirmək. "Oyuncaqlar" mövzusunda lüğətin aktivləşdirilməsi.

Korreksiya və inkişaf məqsədləri:

Uşaqların nitq fəaliyyətinin aktivləşdirilməsi. Dialoq nitqi, nitq eşitmə, şifahi yaddaş, vizual qavrayış və diqqətin təkmilləşdirilməsi. Barmaqların ümumi, incə motor bacarıqlarının inkişafı. Fonemik proseslərin inkişafı.

Korreksiya və təhsil məqsədləri:

Ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirin. Oyuncaqlara maraq, sevgi və hörmət tərbiyə edin. Uşaqlarda müstəqillik istəyini, təşəbbüsü dəstəkləmək.

Avadanlıq:

Şəkilləri olan kublar - nümayiş. “Nəsiz?” Oyunu üçün şəkillər, oyuncaqların bölünmüş şəkilləri olan zərflər, tanqramlı zərflər, salfetlər, rəngli karandaşlar, yapışqan çubuqlar - uşaqların sayına görə.

Molbert, stol, çiçək - kağız yeddi çiçək.

İlkin iş:

V.Kataevin "Çiçək - yeddi rəngli" hekayəsinin loqoped-müəllim tərəfindən oxunması. Uşaqlarla oyuncaqlar haqqında tapmacalar öyrənmək.

Dərsin gedişatı

Təşkilat vaxtı:

Danışıq terapevti uşaqları xalçaya getməyə dəvət edir. Uşaqlar bir dairədə olurlar.

Uşaqlar, mənim əlimdə sehrli bir çiçək var, amma onun adı nədir? (çiçək - yeddi çiçək)

Sağ. Bu çiçək bütün arzularımızı yerinə yetirəcək. Bu gün sizi gözəl bir dünyaya getməyə dəvət edirəm .... Oraya getmək istəyirsiniz? (Bəli)

Oraya çatmaq üçün bir ləçək qoparıb sehrli sözləri söyləmək lazımdır.

Hansı sözləri deyəcəyinizi bilirsinizmi? (bəli) Onlar necə tələffüz edilməlidir? (aydın, eşidilən, yüksək səslə).

Uşaqlar bir ağızdan danışırlar.

Uçmaq milçək ləçək

Qərbdən şərqə doğru

Şimaldan, cənubdan,

Geri qayıdın, bir dairə düzəldin.

Yerə toxunan kimi

Mənim fikrimcə olmaq səbəb oldu.

(loqoped bir ləçək qoparır)

Və bu ecazkar dünyanın adını tapmaq üçün sözü təxmin etməliyik.

Adını bilmək istəyirsən? (bəli) Əsas hissə:

Tapşırıq nömrəsi 1(Şəkillərlə zar)

Məqsəd: fonemik eşitmənin inkişafı.

Masama diqqətlə baxın, kublar var, şəkilləri göstərirlər. Sözü həll etmək üçün hər şəklin adındakı ilk səsi müəyyən etmək lazımdır.

Fərdi sorğu:

Yalnız soruşduğum oğlanlar cavab verəcək.

- (birinci uşaq) Mənə deyin, zəhmət olmasa, maşın sözünün ilk səsi hansıdır? (m)

- (ikinci uşaq) hind sözündə birinci səs hansıdır? (I) və s.

Pulsuz Şəkillər: Avtomobil, Hindistan, Balıq - (dünya)

İynə, Göbələk, Xərçəng, İlbiz, Papaq, Ağcaqanad, Pişik - (oyuncaqlar)

Uşaqlar nə etdiklərini xorla oxuyurlar - “Oyuncaqlar dünyası”.

“Oyuncaqlar dünyasına” daxil olduq. Əla!


Tapşırıq nömrəsi 2(Oyuncaqların şəkillərini kəsin.)

Məqsəd: vahid bir görüntünün qavranılmasını öyrətmək; diqqəti inkişaf etdirmək - (şəkillər 3, 4, 5, 6 hissədən uşağın fərdi xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla paylanır).

Oyuncaqlar fərqlidir. Və nə? Oyuncağı hissələrdən yığdığınız zaman öyrənəcəyik. Sakitcə masalarda oturun. Zərfi götürün, hissələri çıxarın və öz oyuncağını yığın.

Hansı oyuncaqlar almısınız? (fərqli, parlaq, gözəl)

Əla!


Tapşırıq nömrəsi 3(Yükləmə)

Məqsəd: uşaqları kontur istiqamətindən asılı olaraq lyuk etməyi öyrətmək.

Sərhədlərə və ölçülərə uyğunluq. İnkişaf gözəl motor bacarıqları.

Uşaqlar, oyuncaqlar haqqında tapmacalar bilirsinizmi? (Bəli)

İndi tapmacaları necə təxmin edə və həll edə biləcəyinizi görəcəyik.

Uşaqlar, cavablar vərəqlərinizdədir, cavabı özünüz tapıb kölgə salmalısınız.

Necə çıxacağıq? (konturdan kənara çıxmadan, ehtiyatla, məsafəni saxlamaqla).

Uşaqlar sizin üçün tapmacalar hazırladılar. Onlara diqqətlə qulaq asın.

Tapmacalar (uşaqlar tapmacalara kölgə salırlar, üç şəkil: ayı, top və yuva kuklası).

(ilk uşaq)

O, kökdür

Və çubuq ayaq

Onun böyük pəncələri var

Onlar peluşdan hazırlanır.

Duşda yuya bilməzsiniz. (Oyuncaq ayı)

(ikinci uşaq)

Bağçaya yuvarlandı

Qapıya doğru qaçdı

Darvazanın altına yuvarlandı

Döngəyə qaçdı.

Təkər vurdu

Atıldı, çırpıldı - hamısı budur. (top)

(üçüncü uşaq)

Fərqli qız yoldaşlarının yanında,

Ancaq onlar bir-birinə bənzəyirlər.

Hamısı bir-birinin yanında otururlar

Və yalnız bir oyuncaq. (matryoshka)

Uşaqların cavabları fərdi olaraq soruşulur. Bu nədir? Necə təxmin etdin?

Əla!

Fizik. dəqiqə - "Pinocchio" keçirilir (2 dəfə).

Pinocchio uzandı,

Bir - aşağı əyilmiş, iki - aşağı əyilmiş,

Əllər yanlara qaldırılır

Görünür, açar tapılmayıb.

Ona açarı almaq üçün

Ayaq barmaqlarına qalxmalısan.

Güclü ol Pinokkio,

Budur qızıl açar.


Tapşırıq nömrəsi 4 Oyun "Nəsiz?"

Məqsəd: Mövzu ilə bağlı lüğəti genişləndirmək. Nitqin qrammatik strukturunun təkmilləşdirilməsi. İsimlərin genitiv və instrumental formalarının əmələ gəlməsi və istifadəsi. Vizual diqqətin inkişafı.

Uşaqlar molbertə yaxınlaşırlar.

Uşaq oyuncaqları təzə və köhnədir. Sevimli oyuncaqlarınızla necə davranmalısınız? (onları qorumaq, sevmək, qırılmamaq lazımdır)

Burada köhnə oyuncaqlarımın şəkillərinə baxın. Yeni kimi olması üçün təmir edilməlidir. Onlara kömək etmək istəyirsən? (Bəli)

Oyuncaqların şəkilləri: (Burunsuz pinokkio, təkərsiz maşın, ayaqsız stol, borusuz qatar, qulaqsız dovşan, qanadsız təyyarə, pəncəsiz ayı, pəncəsiz kukla qol, qulpsuz uşaq arabası, musluğu olmayan çaydan.)

Uşaqlar növbə ilə oyuncağın çatışmayan hissəsini götürür və maqnitlə molbertə bağlayırlar.)

Əla!



Tapşırıq nömrəsi 5(Tangram - tülkü, dovşan, canavar)

Məqsəd: müxtəlif formalı fiqurları qatlamaq. Əməliyyat təfəkkürü, təxəyyül, yaradıcılıq, idrak marağı inkişaf etdirin.

Sürpriz an:

Qapını döymək. Oyuncaqlardan uşaqlara məktub.

Danışıq terapevti məktubu oxuyur: "Kömək et, parçalardan bir yerə yığmağa kömək et"

Oyuncaqlara kömək edə bilərsinizmi? (Bəli)

Cədvəl işi.

Gəlin oyuncaqların şəklini toplamağa kömək edək.

Fərdi sorğu, kimin, nə cür oyuncağın fotoşəkili çıxdı.


Barmaq oyunu "Oyuncaqlar".

Ardıcıl böyük divanda (yumruqlarla növbə ilə əl çalmaq)

Taninanın kuklaları oturur (yumruqlarla növbə ilə əl çalır)

2 ayı, Pinocchio (hər tərəfdən bir barmağı əymək)

Və şən Cipollino. (hər tərəfdən bir barmağı bükün)

Və bir pişik, (hər tərəfdən bir barmağını əymək)

Və bir fil. (hər tərəfdən bir barmağı bükün)

Bir, iki, üç, dörd, beş - (yumruqları sıxın və açın)

Tanyaya kömək edirik (yumruqlarla növbə ilə əl çalır)

Tapşırıq nömrəsi 6 Yaradıcı.

Məqsəd: gözəl motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək. Uşaqlarda müstəqillik, təşəbbüskarlıq, fərdilik istəyini dəstəkləmək.

Uşaqlar, sevimli bacılarınız və qardaşlarınız üçün analar və atalar üçün oyuncaqlar ölkəsindən evə hədiyyələr gətirək? (Gəlin)

Hədiyyələr vermək istəyirsən? (Bəli)

Masanızda it oyuncaqları və dovşanlar var. Oyuncaqlarımızı tüklü etmək üçün salfetlərdən istifadə edək.

Uşaqlar proqramla məşğul olurlar.

(salfetdən xırda hissələri qoparıb kiçik bir parça halına gətirirlər və şəkilə yapışdırırlar.)


Nəticə:

Uşaqlar, səyahətimizi sizinlə bitirməyin vaxtı gəldi.

Uşaqlar danışma terapevtinə müraciət edirlər. Müəllim - loqoped bir çiçək götürür - əlində yeddi çiçək.

Baxın, çiçəyimizdə - yeddi çiçəyin üzərində hələ də çoxlu ləçəklər var ki, bunun sayəsində biz təkcə oyuncaqlar dünyasına deyil, həm də başqalarına daxil ola bilərik. gözəl dünyalar və bir çox yeni və maraqlı şeylər öyrənin.

Oyuncaqlar dünyasından zövq aldınızmı? (Bəli). Mən də sizinlə səyahət etməkdən həzz aldım.

Uşaqların əks olunması. (dərs sonunda)

Məqsəd: uşaqlar tərəfindən bilik və bacarıqlarla yanaşı, uşağa qiymətləndirməyə imkan verən əks etdirmə qabiliyyətinin mənimsənilməsiöz fəaliyyətinin nəticəsi, yəni özünütəhsil, özünütəhsil və özünü inkişaf etdirməsini təmin etmək.

Gəlin birlikdə təkcə danışmağa yox, həm də səfərə münasibətimizi göstərməyə çalışaq. Dərsdə uğur qazandıqlarını düşünən uşaqlar - gəlib gülümsəyən bir ayı ilə şəkil çəkdirin. Nəyisə etməkdə çətinlik çəkən oğlanlar - gəlib sizə fikirli baxan ayı ilə şəkil çəkdirin.

Uşaqlar arasında fərdi sorğu, nəyi, kimə və nə üçün səyahəti daha çox bəyəndilər. Uşaqlardan hansı hansı vəzifədə çətinlik çəkdi.

İstifadə olunmuş Kitablar:

N. V. Nişçeva - didaktik oyun"Oyunçu".

N. V. Nişçeva - "Alt qrup loqopedik dərslərinin xülasəsi hazırlıq qrupu OHP olan uşaqlar üçün uşaq bağçası.

http://allforchildren.ru/pictures/mim.php-Şəkillər.

Frontal nitq terapiyası dərsi

Mövzu: "Oyuncaqlar"

(böyük məktəbəqədər yaş)

Danışıq terapevti Suxinina O.Yu.

Hədəf: oyuncaqlar, onların məqsədi haqqında fikirlərin formalaşması.

Tapşırıqlar:

təhsil:

  1. "Oyuncaqlar" mövzusunda lüğəti aydınlaşdırmaq, genişləndirmək və aktivləşdirmək;
  2. təklif haqqında bilikləri möhkəmləndirmək;
  3. təkmilləşdirmək qrammatik quruluş nitq;

inkişaf edir:

  1. dialoq nitqini inkişaf etdirmək;
  2. vizual diqqət, düşüncə, ümumi və gözəl motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək;

təhsil:

  1. sinifdə ünsiyyət və davranış mədəniyyətini inkişaf etdirmək;
  2. əməkdaşlıq, qarşılıqlı anlaşma, xoşməramlılıq, müstəqillik, təşəbbüskarlıq bacarıqlarını formalaşdırmaq.

Dərsin növü: birləşdirilmiş.

Metodlar: izahedici-illüstrativ, reproduktiv.

1. Təşkilati məqam:

Uşaqlar əl-ələ tuturlar

Danışıq terapevti: burnundan yaxşı əhval-ruhiyyə, gözəllik, mehribanlıqla nəfəs aldı və bütün şikayət və kədərlərimizi ağızdan nəfəs aldı

2. "Düzgün təkrarlayın" məşqi.

Kukla - top - tank;

Matryoshka - ayı - vedrə;

Maşın - kublar - üst;

Tumbler - piramida - mozaika;

Lotto - boru - ev.

Sizcə bu gün sinifdə nə danışacağıq?(Oyuncaqlar haqqında).

3. Oyuncaqlar haqqında danışın.

Siz hamınız oyuncaqları sevirsiniz, onlarla oynayırsınız, amma yəqin ki, oyuncaqların harada hazırlandığını bilmirsiniz? Onlar böyüklər tərəfindən oyuncaq fabrikində hazırlanır. Fabrikdə müxtəlif emalatxanalar var və hər biri bir çox materiallardan müxtəlif oyuncaqlar istehsal edir. Məsələn, top rezindən, piramida ağacdan, loto kağızdan, ayı parçadan, yazı maşını dəmirdən və ya plastikdən hazırlanır. Sizin üçün oyuncaqlar hazırlamaq üçün nə qədər müxtəlif material lazımdır. Və sonra rəssam onları xüsusi boyalarla rəngləyir və onlar parlaq olur.

4. Artikulyasiya gimnastikası:

1. "At". 3. “Dil gəzməyə çıxdı”.

2. "Kitty".

5. Tapmacaları təxmin etmək.

Dəyirmi, hamar və qarınlı - çubuqlu ayaq,

Uşaqlar onu bərk vurdular. Qışda bir yuvada yatır.

Yazıq oğlanı niyə döyürlər? Cavabını təxmin et

Çünki o, şişirdilib. Bu heyvan nədir?

(Top). (Ayı).

7. “Oyuncaq nədən hazırlanır?” məşqi.

(nisbi sifətlərin əmələ gəlməsi)

Maşın dəmirdəndir, dəmirdir;

Təyyarə plastikdən hazırlanmışdır, o ...;

Matryoshka ağacdan hazırlanır, o...;

Ayı təmtəraqdan hazırlanmışdır, o ...;

Kukla rezindən hazırlanmışdır, o... və s.

8. “Hansı oyuncaqla oynamısan?” məşqi.

(şəkillərdən keçmiş zamanın 3-cü şəxsin tək fellərinin mənimsənilməsi)

9. Oyun "Avuçlarda hecaları gizlət".

Heca sözlərin təhlili:

Piramida, tumbler, avtomobil, ayı, kukla, kublar, toplar, ev ... (ən qısa və ən uzun sözü müəyyənləşdirin).

10. Şəkil və qrafik plana uyğun olaraq oyuncaqlar haqqında təsviri hekayələrin tərtib edilməsi:

Bu nədir?

Hansı hissələri var ...

Hansı formada?...

Hansı rəng?...

Hansı materialdan hazırlanıb?...

11. "Mehribanlıqla deyin" məşqi.

Kukla - kukla, ayı - ..., ev - ..., avtomobil - ..., təyyarə - ..., matryoshka - ... və s.

Barmaq gimnastikası

"Top"

Sadəcə bu topa vurun -

Atlamağa başlayır.

Sürmək, sürmək, sürmək, sürmək

Və dayanmaq istəmir.

(bütün barmaqların baş barmaq ilə alternativ əlaqəsi)

14. Dəftərlərdə işləmək.


Nitqin inkişafına dair bir dərsin xülasəsi nitq terapiyası qrupu"Oyuncaqlar" mövzusunda

Hədəf: ümumiləşdirici "oyuncaqlar" sözünü düzəltmək, oyuncaqların adını və təyinatını aydınlaşdırmaq.

Tapşırıqlar:

    mövzu ilə bağlı lüğəti aktivləşdirin

    nisbi sifətlər yaratmağı öyrənin

    1,2,3,4,5 kardinal rəqəmlərin və isimlərin uzlaşması

    isimlərin genitiv təkindən istifadə etməyə məşq edin

    eşitmə və könüllü diqqəti inkişaf etdirin

    sözün heca quruluşunu təkmilləşdirmək

    barmaqların incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək

    emosional adekvatlıq, dərsdə iştirak etmək üçün müsbət münasibət inkişaf etdirmək

    oyuncaqlara hörmət bəsləmək

Avadanlıq: şarlar, oyuncaqlar və oyuncaqları, mozaikaları, rəngli karandaşları təsvir edən obyekt şəkilləri.

Dərsin gedişatı:

I. Təşkilati məqam.

Uşaqlar sinif otağına daxil olur və masalarının yanında dayanırlar.

Salam uşaqlar! Bu gün səhər nə gözəldir! Səni görməyimə şadam! Gəlin bir-birimizə xoş əhval-ruhiyyə bəxş edək. Mən sənə gülümsərəm, sən də mənə.

Uşaqlar, heyrətamiz bir səyahətə çıxmaq istəyirsiniz? Bu gün biz sehrli bir ölkəyə uçacağıq. Və kim mənə uça biləcəyimi söyləyəcək? Amma sən və mən böyük bir dövrədə uçacağıq isti hava şarı, lakin sayğac bu işdə bizə kömək edəcək. [5]

1, 2, 3, 4, 5 uşaqlar barmaqlarını bir-bir bükürlər

Çəməndə gəzməyə gedəcəm, əllər aşağı

Qırmızı şarı əllərimlə "topu" çəkəcəyəm

Mən ipi möhkəm bükəcəyəm. sol əl yumruğa sıxılır, sağ "burulur"

1,2,3,4,5 barmaqları növbə ilə bükün

Bütün barmaqları ona qədər necə saymaq olar

Mən topa qışqıram: "Uç!" əllərini yuxarı qaldırın

II. Dərsin mövzusunun elanı.

1. - Budur, sehrli diyarda sizinləyik. Bu ölkənin adı nədir? Gəlin qapıda oxuyaq.

Ad yoxdur. Tapşırığı tamamlamalısınız.

Ekranda bir-birinin üstünə qoyulmuş şəkilləri olan bir şəkil.

Uşaqlar, baxın və ekranda nə gördüyünüzü mənə deyin? Hansı maddələr göstərilir?

Uşaqlar əşyaların adını çəkirlər.

Bu maddələrlə nə edirik?

Bütün bunlar üçün ümumi söz nədir?

Ekranda ölkənin adı "Oyuncaqlar" görünür

Gəlin uçduğumuz ölkənin adını oxuyaq. uşaqlar oxuyur .

Budur hansı ölkədəyik. Bu ölkədə biz oyuncaqlar haqqında çox maraqlı şeylər öyrənirik.

2. Uşaqlar, istəyirəm məni diqqətlə dinləyəsiniz.

Şeir oxunur.

Hansı oyuncaqları sevirsən?

Budur kublar, kukla, üst.

Və burada şişmə qurbağadır

Masada yerdə uzanmaq.

Mən oyuncaq ayı xoşlayıram

Və boz fikirli fil,

Başqa bir uzunqulaqlı dovşan

Baxmayaraq ki, o, qorxaqdır.

Hansı oyuncaqlar adlanırdı? Kimi xatırlayırsan?

Uşaqlar zəng edir, danışma terapevti isə flaneloqrafa şəkillər qoyur.

Uşaqlar, neçə oyuncaq görürsünüz? (siyahı)

İndi sizdən gözlərinizi yummağınızı xahiş edirəm (loqoped bir oyuncağı çıxarır)

Gör nə dəyişdi? Nə çatışmır?

Əla!

3. Oyuncaqlar sərgilənir - maşın, kukla, top.

Bu nədir? (bu topdur)

Bu topdur. O hansı rəngdədir? (top qırmızı)

Onun forması nədir? (top dəyirmi)

Toxunmaq üçün hansı topa? Hiss et. ( top hamardır).

Görün necə yaxşı tullanır. Və bununla nə edəcəksən?

Gəl oynayaq

Gəlin sürək

ataq

tutacağıq.

4. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

Sadəcə bu topa vurun (sağ əllə vurmaq)

Atlamağa başlayır (sol əllə vurmaq)

Sürün, sürün, sürün, sürün bir ayağına, sonra digərinə tullanmaq)

Və dayanmaq istəmir (iki ayaq üzərində tullanır)

Bu nədir? (bu kukladır)

Gəlin gəlin kuklaya nəzər salaq. O nə ölçüdədir ? (Kukla böyükdür).

Həm də hansı kukla? (kukla gözəldir)

Bununla nə edəcəksən?

Gəl oynayaq

qidalandıracağıq

Gəlin yuxuya verək

geyinəcəyik

gəlin soyunaq

Yükləyəcəyik

Bu nədir? (bu bir maşındır)

Onunla nə edəcəyik?

Gəl oynayaq

Yükləyəcəyik

Biz boşaldacağıq

təmir edəcəyik

daşıyacağıq

5. Oyun "Dördüncü əlavə"

İndi "Dördüncü Əlavə" oyununu oynayacağıq.

Mövzu ilə bağlı şəkillər sərgilənir:

maşın, spinning top, kublar, kələm

top, piramida, kukla, alma

Hər sıradakı əlavə şəklin adını verin, seçiminizi izah edin

(lazımsız şəkil silindi)

Şəkilləri, sait, samit səslə başlayan adları tapıb adlandırın.

5 səsdən ibarət oyuncaqların söz-adlarını tapın və adlandırın.

9 səsi olan sözü adlandırın.

Bu sözdə neçə samit var, hansılar?

Neçə sait var? Hansı?

Sözü hecalara bölün. Neçə hecadır?

Əla!

6. Fizkultminutka.

Stomp, Mişka, çırpın, Mişka.

Mənimlə otur, qardaş.

Əllər yuxarı, irəli, aşağı.

Gülümsəyin və oturun.

7. "Gülməli hesab" məşqi

Danışıq terapevti şəkillər göstərir.

Uşaqlar, gəlin oyuncaqlarımızı sayaq.

(bal 1-2-3-4-5)

Əla!

8. – Hamınız oyuncaqlarla oynamağı xoşlayırsınız, amma yəqin ki, oyuncaqların harada hazırlandığını bilmirsiniz. Mən oyuncaq fabrikində oyuncaqlar düzəldirəm. Zavodda müxtəlif emalatxanalar var. Və hər bir atelyedə oyuncaqlar müxtəlif materiallardan hazırlanır. Məsələn, top rezindən, piramidalar ağacdan, avtomobil plastikdən və ya dəmirdən hazırlanır. Və sonra rəssamlar oyuncaqları xüsusi boyalarla rəngləyirlər.

Oyuncaqlara baxın və onları adlandırın.

Hansı materialdan hazırlandığını müəyyənləşdirin.

İfadələr yaradın:

    rezin top rezin top

    rezin kukla - rezin kukla

    dəmir çən dəmir çən

    Taxtadan hazırlanmış piramida - taxta piramida

    Yumşaq ayı - oyuncaq ayı

    Saman kukla - saman kukla

    Kağız maşını - kağız maşını

9. İncə motor bacarıqlarının inkişafı üçün məşq.

Tanyanın çoxlu oyuncaqları var idi: böyük qırmızı top, yumşaq oyuncaq ayı, rezin kukla və rəngli üzükləri olan taxta piramida. Ancaq bütün oyuncaqlardan daha çox Tanya plastik mozaikanı sevirdi. Çox rəngli düymələrdən müxtəlif naxışlar toplayıb. Ən çox Tanya mozaikadan çiçək yığmağı sevirdi.

Tanyanın hansı oyuncaqları var idi?

Tanya ən çox hansı oyuncağı sevirdi?

Tanya mozaikadan nə toplamaq istəyirdi?

Biz də sizinlə Çiçəyi toplamağa çalışacağıq. Dinləyin və edin:

    1 sarı düyməni götürün, ortasına qoyun.

    6 qırmızı düyməni götürün, ətrafına qoyun.

    5 yaşıl düyməni götürün, bir sap düzəldin.

    1 yaşıl düyməni götürün, bir yarpaq düzəldin.

Əla! Nə gözəl çiçəklərimiz var!

10. Dərsin xülasəsi.

Uşaqlar, biz Oyuncaqlar ölkəsində nə qədər maraqlı və əyləncəli vaxt keçirdik, amma geri qayıtmağın vaxtı gəldi. Bu sehrli sandığı açaq, içində nə var?

Onu açın və balonlarla doludur.

Özünüzə bir şar götürün və geri uçun.

Musiqi səslənir.

1, 2, 3 - topa "Uç!"

Budur, biz sizinləyik və sehrli diyardan qayıtdıq.

Bu gün nə haqqında danışdıq?

Onlara niyə ehtiyacımız var?

Onlarla necə davranmaq lazımdır, sinfi sındırmaq, atmaq, səpmək mümkündürmü?

Doğru! Bilirəm ki, sinifinizdə oyuncaqlar var və siz onlara qulluq edirsiniz ki, onlar sizə uzun müddət xidmət etsinlər.

Bununla dərsimiz yekunlaşır. Əlvida!

İstifadə olunan mənbələr:

    "Açıq Dərs" Pedaqoji İdeyalar Festivalı -

    A.S. Gerasimova, O.S. Jukov, V.G. Kuznetsova

Məktəbəqədər uşağın öyrənilməsi və inkişafı ensiklopediyası - Sankt-Peterburq: "Niva nəşriyyatı" M .: "OLMA-PRESS Təhsil", 2002. - 352s.

    Teremkova N.E.

ONR olan 5-7 yaşlı uşaqlar üçün loqopedik ev tapşırığı. Albom 1. - M .: "GNOM və D" nəşriyyatı, 2005.- 48s.

    L.N.Smirnova

nitq terapiyası uşaq bağçası. 4-5 yaşlı uşaqlarla dərslər ümumi zəif inkişafçıxış. Danışıq terapevtləri, defektoloqlar və pedaqoqlar üçün dərslik.

    http //www .dou 21ribka .narod .ru - şeirlər (sayğac)

    L.G.Paramonova

Nitqin inkişafı üçün şeirlər - Nəşriyyat: Delta - 1998