Rus dilindən dərsin xülasəsi (1-ci sinif): “Aşağı hərf l

Sinifdə yazı dərsi xüsusi uşaq»

Mövzu: “Böyük “L” hərfinin hərfi.

Dərsin Məqsədləri:

    uşaqlara böyük "L" hərfini və onun birləşmələrini düzgün yazmağı öyrətmək; öyrənilən hərfləri yazmaq, onların elementlərini yazmaq məşqi; uşaqlara hərflərin yazılışını müqayisə etməyi, eyni elementləri tapmağı öyrətmək;

    şagirdlərin qrafik bacarıqlarını, diqqətini, yaddaşını, konsentrasiyasını inkişaf etdirmək, uşaqların lüğətini zənginləşdirmək, inkişaf etdirmək;

    dəqiqlik və bir-birinə hörmət tərbiyə etmək;

    Düzgün zehni fəaliyyət

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

Uşaqlar, Bukvolandiya vasitəsilə səyahətimizə davam edirik. Qatarımız hər gün stansiyaların birində dayanır və öyrənirik yeni məktubçoxlu məlumatlar əldə edirik. Öyrəndiklərimizi unutmamaq üçün isə öyrəndiklərimizi təkrar edirik.

2. Qrafik diktə.

Birinci sətirdə diktə yazırıq:

Təhsilin 1-ci pilləsində olan tələbələr üçün:

- Dəstəyi üstünə qoyuruq, sola qalxırıq, xəttdə uzanırıq, meylli xəttdən aşağı enirik, "sallanan stul" yerinə yetiririk, çəngəl ortasına qalxırıq, iki hissəni "sirr" ilə birləşdiririk. "gizli" meylli xətt aşağı, "sallanan stul", ortasına çəngəl. (a" hərfi)

- Biz "sallanan kreslo" qoyuruq, əlavə cərgədə sağa-yuxarıya qədər uzanırıq. Əlavə xəttin orta hissəsində "sirr" yazırıq, "gizli" boyunca meylli xətt aşağıya doğru, iş xəttinin ortasındakı döngəni yazırıq. (a" hərfi)

- Biz “sallanan stul”u işçi xəttinin alt hökmdarına qoyuruq, yuxarı tərəfə uzağa gedirik və çatmırıq, “sirri” yazırıq, “sirr”ə görə maili xətt aşağı, “sallanan stul” ”, ortasına çəngəl, “gizli”, “gizli” meylli xəttə görə aşağı, “sallanan stul”, ortasına qarmaq. ("m" hərfi)

- Biz "sallanan kreslo"nu işçi xəttinin alt hökmdarına qoyuruq, kənara doğru irəliləyirik (əlavə xəttdə aşağıdan 1/3-ə qədər), ortada 1/3-də "" yazırıq. sirr”, “gizli”yə görə maili xətt aşağı, “sallanan kreslo”, işçi xəttinin yuxarı hökmdarından bir qədər yuxarı çəngəl, “gizli”, “gizli” maili xətt aşağı, “sallanan kreslo”, qarmaq ortasına. ("M" hərfi)

- Biz "sallanan kreslo"nu işçi xəttinin alt hökmdarına qoyuruq, yan tərəfə yuxarı qalxırıq və 1/3-ə çatmadan "sirr" yazırıq, "sirr"ə uyğun olaraq meylli xətti aşağıya yazırıq. , "sallanan stul", ortasına çəngəl. ("l" hərfi)

Yoxlayın: şagird hərfləri oxuyur, səhvlər yaşıl rənglə vurğulanır.

İndi, uşaqlar, bu diktə xəttinə diqqətlə baxın. Bəlkə nəyəsə diqqət yetirmisiniz? (Kiçik "l" hərfinin cütü yoxdur - böyük hərf).

Sizcə bu gün dərsdə nə edəcəyik? (Böyük "L" hərfini yazmağı öyrənin).

Nə vaxt kapitallaşırıq? (Cümlədəki ilk söz, insanların adları, soyadları, atalarının adı, heyvanların ləqəbləri, şəhərlərin, göllərin, çayların adları).

Səviyyə 1 - Hərflər lentində böyük "L" hərfini tapın.

Səviyyə 2 - Çap edilmiş "L" hərfini tapın.

3-cü səviyyə - 4 hərf arasından "L" hərfini tapın

Baş hərfi “L” olan düzbucaqlı hansı rənglə doldurulmalıdır? (Mavi rəngdə, çünki "L" hərfi samitləri ifadə edir).

İndi oynayaq.

Oyun "Ən diqqətli".

Qaydalar sadədir. Qalx.

İlə bir söz yazmaq lazımdırsa böyük hərf- alqışlayın. Kiçik biri ilə - susuruq.

Murka, İvan, it, pişik, Sharik, Moskva, Volqa, Yaşıl küçə, Platonovun tələbəsi.

Səviyyə 1 - böyük hərflərlə yazmaq,

2 səviyyəli çap;

Səviyyə 3 - hərflərin lyuklanması;

Əla. Sakitcə otur. Üzərində işləməyə hazır olun.

Müəllim, uşaqlar üçün hiss olunmadan, qurbağanın səsini səsləndirmək üçün maqnitofonu işə salır.

Uşaqlar, siz bizim sinifdə kiminsə qışqırdığını eşidirsiniz. Gəlin nəzər salaq.

(Multimedia lövhəsində gözəl qurbağanın təsviri görünür

Yazı dərsi üçün bizə kim gəldi? (Bu qurbağadır)

Uşaqlar, bu yaraşıqlı kişiyə baxın.

Bir məktub gətirdi. Gəlin oxuyaq.

1-ci səviyyə şagirdi lövhədə məktubu oxuyur

Əziz Uşaqlar!

Xahiş edirəm adımı necə yazmağı öyrənməyə kömək edin.

Mənim necə qeyri-adi və çətin adım olduğunu bilirsinizmi?

Larik və ya tam adı - Larion.

Uşaqlar, Larikə ad yazmağı öyrənməyə kömək edə bilərikmi? (Əlbəttə kömək edəcəyik)

Rus atalar sözündə deyilir: "Həyat yaxşı işlər üçün verilir". Həmişə ehtiyacı olan hər kəsin köməyinə gəlməlisiniz.

3. Böyük "L" hərfinin qrafiki təhlili və hərfi.

Böyük "L" hərfinə diqqətlə baxın. Hərfin sizə tanış olan elementlərini adlandırın. ("Yelləncək kreslosu", "gizli", maili xətt, çəngəl)

Müəllimə alqoritmin tələffüzü ilə "L" hərfinin yazılması nümunəsinin göstərilməsi.

Yazmağa hazırlığı yoxlayın. (Eniş, yazı masasının üzərindəki mövqeyi, qələmin mövqeyi)

2 təhsil səviyyəsi

Mən diktəmin altındakı nöqtəli xəttə yazırıq.

Neçə məktub yazmısan? (Dörd)

4. Lara, Larion sözlərin hərfi.

Uşaqlar, növbəti sətirdəki sözü oxuyun. (Lara)

Niyə kapitallaşdırılıb? (bu qızın adıdır)

Tam adı kim verə bilər? (Larisa)

Larada neçə heca var? (İki heca)

Bir sözdə neçə heca olduğunu necə müəyyənləşdirmək olar? (Bir sözdə neçə sait, o qədər heca var)

Saitlərin altını bir sətirlə, samitlərin altını iki sətirlə çəkin.

Lara adını nöqtəli xətt boyunca və bir dəfə özünüz yazın.

Xəttdə qurbağanın adını tapın. (Larion)

Gəlin xorla oxuyaq.

Avuçlarınızı hazırlayın. Larionda neçə heca var? (üç)

Saitlərin altını bir sətirlə, samitlərin altını iki sətirlə çəkin.

Yazmağa hazırlaşın. Eniş yoxlanılır. Larion adını nöqtəli xətt boyunca və bir dəfə özünüz yazın.

Yaxşı, qurbağa, bizim etdi dostluq forması ad yazmağı öyrənmək? Qurbağanın cırıltısının səs yazısını yandırın

Uşaqlar, siz və mən şən qurbağaya böyük "L" hərfini və adını yazmağı öyrətdik, bu da yaxşı bir iş gördüyümüz deməkdir.

Və indi istirahət edək. Qalx.

5. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.

"L" hərfi ayaqları yayacaq.

Sanki rəqsdə - əllər yanlara.

Sola, sağa əyilmək...

Şöhrətə çevrilir.

Sol - sağ, sol - sağ

Ürəkdən baş əyin!

İkinci dəfə uşaqlar şeiri tələffüz edir və məşqləri yerinə yetirirlər.

6. Təkliflərlə işləyin.

Təklifi oxuyun. (Ara kiçikdir.)

Bu cümlədə neçə söz var? (Bu cümlədə iki söz var)

Təkliflərin yazılması üçün hansı qaydaları bilirsiniz? (Cümlədəki ilk söz böyük hərflə yazılır, cümlədəki sözlər bir-birindən ayrı yazılır, cümlənin sonunda nöqtə qoyulur)

Ara sözünü bilirsinizmi? (Bu tutuquşudur. 1-ci səviyyə şagirdi Macaw haqqında oxuyur: Cənubi Amerika Macaw zooparkların və mənzillərin adi sakinidir. Tutuquşunun uzunluğu dimdiyindən quyruğunun sonuna qədər demək olar ki, bir metrdir. Quşun dimdiyi o qədər güclüdür ki, qalın dəmir məftildən dişləyə bilir.Bunun sayəsində macaw meyvənin sərt sümüklərini asanlıqla dişləyir.Hindistan kəndlərində müxtəlif əhliləşdirilmiş heyvanlar yaşayır, onların arasında Macaw tutuquşuları da var.Bayramlardan əvvəl Hindlilər öz bəzəkləri üçün tutuquşulardan gözəl lələklərini çıxarırlar, lakin quşları rəngli yaylar və lentlərlə bəzəyərək onlara dəymiş ziyanı kompensasiya edirlər. Bundan əlavə, macaws əla gözətçi itləridir və sakinləri yüksək səsli qışqırıqlarla xəbərdar edir. qəriblər kəndə yaxınlaşır).

Beləliklə, indi Macaws haqqında çox şey bilirik.

Bu təklifin diaqramını yaradın.

İkinci cümləni oxuyun. (Lara balacadır?)

Bu cümlədə neçə söz var? (Bu cümlədə üç söz var)

Bu təkliflər nə ilə fərqlənir? (sözlərin sayı, intonasiya)

Təkliflərin oxşarlığı nədir? (Oxşar sözlər var: kiçik, kiçik, bir hərflə fərqlənən)

Uşaqlar, niyə belə deyirlər: Ara balacadır. Lara balacadi.? (Problem yaranır)

Problemi həll etmək üçün lövhədəki köməkçi sözlərə müraciət edək. (“O, o, bu” sözləri lövhədə çap olunur)

Oxuyun.

Bu sözlərdən hansı Ara sözünə uyğun gəlir? ("O" sözü Ara sözünə uyğun gəlir, çünki bu tutuquşudur - kişi sözü)

Lara adı ilə hansı söz gedir? ("O" qız olduğu üçün - qadın sözü)

Dəftərlərin, qələmlərin uyğunluğunu, vəziyyətini yoxlayıram.

Masalarında qırmızı dairə olan uşaqlar nöqtəli xətt boyunca cümlələr yazır. Kimin yaşıl dairəsi var - sərbəst xətt üzərində.

Bir oyun. "Sözləri üç qrupa bölün."

(Şəklin lövhəsində: Ara tutuquşu, şir, zanbaq, lego, qaranquş, zanbaq və "o", "o", "o" sözləri)

Rəngli təbaşirlə şəkli müvafiq sözlə birləşdirməlisiniz. Təbaşir rəngini maqnitlər müəyyən edir.

O- mavi təbaşir

O- qırmızı təbaşir

O- sarı təbaşir

Sözləri toplayın, oxuyun. (Kiçik, kiçik, kiçik)

"He", "she", "it" sözlərindən istifadə edərək cümlələr qurun (He is small. She is small. It is small)

Eniş yoxlanılır. Uyğun sətirlərə “kiçik”, “kiçik”, “kiçik” sözlərini yazın.

Dəyişən hissədə növbəti sətir haqqında nə deyə bilərsiniz? (Burada hərf elementi yazılıb)

Bu elementi ehtiva edən hərfləri adlandırın. ("M", "L", "A" hərfləri)

Hərflər əlavə edin.

Beləliklə, hərflər parçalandı, bir söz düzəldin. (sındırıldı)

Bu sözü yazın.

İndi təsəvvür edək ki, siz və mən bədən tərbiyəsi dərsində olduğu kimi sütunda düzülmüşük. Müəllim sütunun qarşısında dayanır. Hansı tələbə ona hündür görünür? Birinci yoxsa sonuncu? Niyə? (Birincisi, daha yaxın olduğu üçün)

İndi hündürlüyündə azalma ilə böyük "L" hərfini yazacaqsınız.

7. Dərsin nəticəsi.

Dərsdə yeni nə öyrəndiniz?

a) Böyük "L" hərfi necə yazılır.

b) Cümlələrin yazılması qaydalarını təkrarladı.

c) Ara tutuquşu haqqında öyrəndik.

Qurbağa, dərsimizdən razısan? Xırıltının səs yazısı aktivdir

Uşaqlar, Larik sizə gülməli, mehriban qurbağalar vermək istəyir (Larik adından uşaqlara suvenirlər paylanır)

^ Texnologiyanın həyata keçirilməsi

II mərhələ. Problemli vəziyyət (slayd 1)

Uşaqlar, dostumuz Luntik dərsimizə gəldi (1 slayd). O da sizin kimi düzgün oxuyub yazmağı öyrənmək istəyir. Dostumuz səslər və hərflər haqqında bir az məlumatlıdır, amma yazarkən çox vaxt böyük və kiçik hərfləri qarışdırır.

Gəlin ona kömək edək. Və biliyimizi yoxlayırıq.

kartları verirəm. Orada məktublar yazılır. Yazılsa böyük hərf, yanında kiçik hərf yazmaq lazımdır. Və kiçik hərflə yazılıbsa, onun yanında böyük hərf yazmaq lazımdır. Kartları üz tərəfdaşınıza ötürün, yoxlayın, səhvləri düzəldin.

^ III mərhələ. Bilik yeniləməsi.

Savad dərsində hansı səs və hərflə tanış olduq? (l )

Səs haqqında nə öyrəndiniz? (samit, "l" hərfi ilə işarələnir)

Səs hərfdən nə ilə fərqlənir? (Biz səsi eşidirik, tələffüz edirik, hərfi görürük, yazırıq.)

Samit səsin əlamətlərini adlandırın. (uzanmır, ağızda maneə ilə qarşılaşır).

Oyun "Hərfi tap" (2 slayd)

Hərflər qarışıb.

Hərflər, hərflər arasında tapın Ll

Bu hərflər nə ilə fərqlənir? (böyük və kiçik)

- Və necə oxşardırlar? - Bu məktublar çap olunur

Başqa hansı hərflər var? (yazılı)

Hədəf

Çap və vizual-məcazi təsviri qavramağı öyrənmək yazılı nümunə saitlər;

yazılı saitlərin elementlərini müəyyənləşdirin və adlandırın.

^ Hədəf - saitləri - kiçik və böyük hərfləri yazmağı öyrənin

Hədəf - yuxarı və aşağı əlaqədən istifadə edərək fasiləsiz məktub yazmağı öyrənin

^ Hədəf həyata keçirmək - yorğunluğun qarşısının alınması, pozulmuş duruş, görmə və psixo-emosional boşalma.,

V mərhələ. Ankraj

öyrəndi

Hədəf - öyrənilən saitləri sxemlərə daxil etməyi, söz modelləri ilə işləməyi öyrənin.

^ IV mərhələ. Yeni materialın öyrənilməsi. 1. Dərsin mövzusunu və məqsədini proqnozlaşdırmaq:

Yazı dərsində nə öyrənməli olduğumuzu hansınız təxmin etdi?

2. Dərsin mövzusu və məqsədinin ünsiyyəti.

Bu gün biz kapital və təcili yazmağı öyrənəcəyik

l hərfi 3. Sözlərin səs sxemi üzərində işləmək ( lampa, tülkü) . "Mənim əlifbam" nüsxə kitabında işləyin

R. Reseptlərinizi açın (

slayd 3 )

Ekrana baxın

Tapmacanı həll etməyi təklif edirəm:

hər sözün ilk səsinə görə sözü təxmin edin .

yoxlayın (

slayd 4 ) (çıraq, tülkü)

Söz nümunəsinə baxın

lampa .

Bir sözdə neçə heca olduğunu müəyyən edək

lampa. . Tutacaqları dirsəklərə qoyurlar. Biz xorla tələffüz edirik və sayırıq.

Neçə hecadır? 2

- birinci hecanın adını verin- lamalar

ikinci hecanın adını verin

- pa

İndi isə hansının şok olduğunu öyrənək

Hansı heca vurğulanır?

lamalar

Onun neçə səsi var? (3)

-İlk səsin adını verin (L), nədir (bərk samit)

Niyə? (ağzında bir maneə ilə qarşılaşır)

- Mavi rəngdə bir dairə çəkin.- İkinci səs (a), bu nədir (sait). Ağızda bir maneəyə rast gəlmir. Qırmızı qələmlə kontur.Üçüncü səs (M), bu nədir (bərk samit).Mavi karandaşla dairə çəkin.- İkinci hecanı adlandırın. (pa)

Onun neçə səsi var? (2)

Gəlin bunu qaydada adlandıraq.

Birinci səs (n) nədir, nədir? (sərt samit)

İkinci səs nədir (a), bu nədir? (sait)

SO, çıraq sözündə - 2 heca, birinci vurğulanan, 5 səs .

Hər sözün birinci səsindən ikinci sözü tapın

(tülkü)

Hazırlanmış xurma. "Tülkü" sözündə neçə heca olduğunu müəyyən edək.

Neçə hecadır? 2

Birinci nədir?

istər

İkincisi nədir?

sa

Hansının şok olduğunu öyrənək.

Hansı heca vurğulanır? ikinci (

sa )

Bu ilk hecada ilk səs hansıdır?

l

O nədir? (Samit yumşaq)

Diaqramda yaşıl bir dairə ilə dairə edin.
- Növbəti səs nə olacaq? və o nədir? (sait)

Növbəti səs nə olacaq. S. - O necədir? (Sait sərt)

Diaqramda mavi bir dairə ilə dairə edin.
- Növbəti səs nə olacaq?

O nədir? (sait)

Diaqramda qırmızı rənglə dairə edin.

SO, tülkü sözündə - 2 heca, ikinci vurğulu, 4 səs . - Bu sözlər necə oxşardır? (səslə başlayın l ) - Və məktubda hansı hərfi bu səsi təyin edirik (hərf l) 4. Hərf, blok hərflər Ll

Məktub nümunəsinə diqqətlə baxın

l (slayd 5) "Sağ otur" posteri ilə işləmək (slayd 6)
Oxu dərsində siz artıq “l” hərfini çap etməyi, hərfi modelə görə dairəyə çəkməyi və xətti sona qədər yazmağı öyrəndiniz.

İndi hansı məktubları yazırıq? (çap)

Və başqa hansı hərflər var? (yazılı).

Yazı dərsində nə öyrənəcəyimizi kim təxmin etdi?

Və hansı hərfi yazmağı öyrənəcəyik?

5. Kiçik "l" hərfinin təhlili 1. "L L" kiçik və böyük hərflərin göstərilməsi (slayd 7.8)2. “l” hərfinin hansı elementlərdən ibarət olduğunu düşünün - “l” hərfi iki elementdən ibarətdir.Birinci elementi adlandırın.- Sola yuvarlaqlaşdırma ilə düz maili xətt.İkinci elementi adlandırın. - Sağa yuvarlaqlaşdırma ilə düz maili xətt.Bu iki elementi müqayisə edin.- Birinci element ikincidən daha əyridir 3. Lövhədə yazı nümunəsi verirəm. (ekran) (slayd) 4. Havada barmaqla yazmaq. 5 .Dəftərdəki modelə uyğun qələm oxşayaraq yazmaq.6. Notebookda işləyin
1.
Böyük və kiçik hərf l Notebookun yuxarı sağ küncündə olan modelə görə notebookda

Hesabı dəftərə yazırıq

Hazır ol.

2. lL hərfinin hərf elementləri
Hərf neçə elementdən ibarətdir?l

İndi isə xəttə lL hərfini və lL hərfinin elementini yazırıq

Sona bir xətt əlavə etmək

İndi isə üçüncü sətirdə lo, ly, li.Li Lo.Lu hecalarını yazacağıq. ""

PHYSMINUTKA musiqili (Reflection) 3 . Sözlər . Növbəti sətirdə işləyirik.. Tülkü, moose sözlərini yazaq. Biz. Ay.^ 4. Cümlələr yazın.

Cümlə hansı (böyük) hərflə başlayır. Sonda bir nöqtə qoyulur.

Barmaq gimnastikası Dünyada daha asan şey yoxdur,"L" hərfini necə etmək olar.Gəlin ovuclarımızı düzəldəkVə onlardan bir ev tikəcəyik.(Barmaqlarla məşq məşqləri).^ V mərhələ. Konsolidasiya. Sözlərdə hecalar qarışır. Onlardan sözlər düzəldin və sərbəst sətirlərlə yazın.(moruq, tülkü, duzlu, limon, moose, tökülür)Əyləncəli oyun "Guess". Mən sizə sözləri söyləyəcəyəm. Bir sözdə səs varsal, əl çalırsınız, yoxsa sakit oturursunuz.(ördək, qarpız, Lena, Mila, qızılgül, Alina).
IV mərhələ. Yeni materialın öyrənilməsi. Şəxsi: öz hərəkətlərinin alqoritmindən xəbərdar olmaq; xarici nitqin daxili plana tərcüməsi.

Koqnitiv: səsin hərflə uyğunluğunu başa düşmək; çap və yazılı şriftlər arasındakı fərqi başa düşmək.

Tənzimləyici : yazılı hərflərin yazılması və birləşdirilməsi yollarını mənimsəmək.Ünsiyyətcil : öz hərəkətlərini izah etmək bacarığı (yazı tərzi). Şəxsi UUD Tənzimləyici UUD Kommunikativ UUD Şəxsi UUD Kommunikativ UUD

1-ci sinifdə “Məktub” mövzusunda yazı dərsinin xülasəsi böyük hərf"l".

Dərsin məqsədi:

- böyük hərf l yazısı ilə tanış olmaq üçün şərait yaratmaq,

Diqqətin korreksiyası, inkişafı gözəl motor bacarıqları və düşüncə

Dəqiqlik, yazı dərslərinə maraq tərbiyəsinə töhfə vermək.

Dərslər zamanı

I. Təşkilati məqam.

Biz bura oxumağa gəlmişik

Tənbəl olmayın, çox çalışın

Necə qulaq asın - diqqətlə

Çalışın - səylə

Səyahət etməyi sevirsən? İnsanlar niyə səyahət edirlər? (Yeni bir şey öyrənin).

Bu gün dərsdə çoxlu yeni şeylər öyrənəcəyik.

II. Mövcud biliklərin yenilənməsi.

Sizinlə kosmosa gedirik. Və nəyə davam edəcəyik, tapmacaya cavab verərək deyəcəksiniz.

Bu quşdan başqa qanad yoxdur
Uçacaq və enəcək. (Lunoxod)

Və neçə saniyədən sonra uçacağıq, ay rover sözündə hecaların sayını adlandıraraq deyəcəksiniz.

Hecalara bölünmə qaydasını xatırlayaq.

1. Hecalara bölünmə.
Bir sözdə neçə sait var
Bu qədər hecalar.
Bunu hər bir tələbə bilir.

Beləliklə, geri sayım: üç, iki, bir, "Başla".

Hərflər və səslər planeti sizi qarşılayır. Amma nədənsə planetin kraliçası kədərlənir.

Bu planetin insanları çətinlik çəkir. Meşədə azdılar. Və evə yol tapa bilmirlər. Gəlin onlara kömək edək?

Bəli.

2 ev görürük. Nə rəng?

Mavi və qırmızı.

Kimin hansı evdə yaşadığını necə öyrənə bilərik?

Saitlər qırmızı, samitlər mavi.

Saitlər və samitlər. (saitlər oxuna bilər)

Qırmızı evdə hansı hərflər yaşayacaq?

Ah, uh, oh, s, uh.

Və mavi?

M n, r.

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

Hamster, hamster, hamster

Zolaqlı barel.

Hamster erkən qalxır
Boyunu yuyur, yanaqları ovuşdurur

Homka daxmanı süpürür

Və şarj etməyə gedir

1,2,3,4,5 - hamster güclü qalxmaq istəyir.

III. Yeni mövzunun qavranılmasına hazırlıq.

Bu gün hərflərdən birini yazmağı öyrənəcəyik. Tapşırıqlara diqqətli olun və dərsin mövzusunu özünüz adlandıra biləcəksiniz.

Lövhəyə baxın, təsvirlərdə nə göstərilib?

Pilləkən, böyüdücü, ay.

Sözlər hansı səslə başlayır?

L.

[l] səsini ifadə edən hərfi göstərin.

Qısa hekayəyə qulaq asın.

La-la-la - zibil çıxardın,
Lu-lu-lu - külləri süpürmək,
Le-le-le - masanın üstündəki vaza,
Li-li-li - tapılan dərə zanbaqları.
Lo-lo-lo - şüşə partladı.
La-la-la - isti torpaq.
Lu-lu-lu - sobanı qızdıracağam
.

(Uşaqlar bir-bir xorla dil bükməsini təkrarlayır)

Müəllim tək oxuyur, sonra uşaqlar təkrarlayır.

Ən çox hansı səs eşidilir?

L.

Bu gün hansı məktubu yazmağı öyrənəcəyik? (l hərfi)

Düzdür, amma hərflərin kiçik və böyük olduğunu bilirik, yəni. böyük və kiçik. Bu gün biz kiçik l hərfini yazmağı öyrənəcəyik.

IV. Notebookda işləyin.

Yazarkən qaydaları təkrarlayın

5. Barmaq gimnastikası

(Böyükdən başlayaraq barmaqlar əvvəlcə kameradan açılır)

1,2,3,4,5

(Böyükdən başlayaraq bir yumruğa əyilmək)

Bu barmaq meşəyə getdi

Bu barmaq göbələyi tapıldı

Bu balaca oğlan masanı təmizlədi

Bu yaxşı, bu pis

Barmaq, barmaq döymək və döymək. (2 dəfə)

Məktub nümunəsinin təhlili.

Kiçik hərf l nümunəsini nəzərə alaraq.

Bu gün dərsimizdə kiçik l hərfi ilə tanış olacağıq.

“Sirli məktub” təqdimatına baxmaq və məktubun yazılması alqoritmini tələffüz etmək.

Reseptlərdə işləyin.

V. Bədən tərbiyəsi.

VI. Öyrənilən materialın ilkin konsolidasiyası.

1. Notebookda işləyin.

Hecaların hərfi.

2. Və gəlin gəldiyimiz planetin kraliçası ilə tanış olaq.

Əlavə hərfi çıxararaq adını deyin. (A, u, l, uh)

Bu məktub niyə lazımsızdır? (Bütün digər saitlər)

Saitləri samitlərdən necə ayırmaq olar?

Saiti oxumaq olar.

3. Yerə qayıdın.

VIII. Dərsin xülasəsi.

Uşaqların masalarında kartondan hazırlanmış ay gəzintiləri var ..

Kim maraqlandısa, dərsdə aydındır, ayın kürəyini sarı rəngə boyayın. Və çətinliklər varsa, o zaman - qırmızı rəngdə. Lövhədə ulduzlu səma. Şagirdlər ay aparatlarını düzəldirlər.

Dərs üçün təşəkkür edirik.

1. Motivasiyaislahedici fəaliyyətə.

Salam uşaqlar! Mənim adım Anastasiya Anatolyevnadır və bu gün sizə bu dərsi keçəcəyəm.

Mən dəftərimi açıb yerə qoyacam.
Mən, dostlar, sizdən gizlənməyəcəyəm, qələmi belə tuturam.
Düz oturacağam, əyilməyəcəm, işə başlayacağam.

2. Biliyin aktuallaşdırılması və sınaq təhsili fəaliyyəti.

Uşaqlar şeirə qulaq asın

"Sevgili Aslan"

Sevimli aslan.

Aslan sol pəncəsi ilə alnını yudu,

Və mülayim, mehriban və şirin oldu.

Bütün heyvanlar sevinir

Amma onlar aslana inanmırlar.

Onlar çoxdan tanıyırlar

Ne mehriban aslanlar

Bunlar ancaq filmlərdə olur.

V. Dronov

Siz bununla razısınızmı? Bəlkə kimsə ilə mehribandırlar?

Məktub ilə başqa hansı heyvanlar l Sən bilirsən?

[l] və ya [l] səsini vurğulayan ad, intonasiya.

Sizcə bu gün hansı hərfləri yazmağı öyrənəcəyik

Düzdür uşaqlar, bu gün biz kiçik və böyük hərfləri düzgün yazmağı öyrənəcəyik L, L hərfləri

3. İdentifikasiyaçətinliyin yeri və səbəbləri.

Və indiəlinizi yazmağa hazırlayın.

Gəl edək barmaq gimnastikası"At":

Bir əlimlə otları qoparıram,

Digər əlimlə də göz yaşı tökürəm.

Atı otla yemləyəcəm.

Bu qədər barmağım var!

Masada enişin yoxlanılması

Reseptlərimizi açırıq səhifə 23

kiçik l hərfinin nümunəsini nəzərdən keçirin.

L hərfini işçi xəttinin alt sətirindən bir az yuxarı yazmağa başlayırıq, yuvarlaqlaşdırırıq, aşağı sətirə gətiririk, sonra xətti sağa doğru əyərək yuxarıya aparırıq və işçi xəttinin yuxarı xəttinə gətiririk. Birinci elementi yazmağı bitirdiyimiz bu nöqtədən ikincini yazmağa başlayırıq - yuvarlaq bir dibi olan bir çubuq. Əvvəlcə yazıları aşağı salırıq, sonra birinci və ikinci elementlər arasında bir künc yarandığından əmin oluruq.

l hərfinin elementlərini havada yazın.

Kiçik hərf l nümunəsini nəzərdən keçirək.

L hərfində neçə element var?

Oklar nə üçündür?

Məktubun elementlərini dairəyə çəkin.

Çiçək naxışını dairə edin.

Diqqətlə dövrə vururuq, çalışırıq

Birinci sətirdə l hərfinin elementlərini əlavə edin.

İkinci sətirdə l hərfini əlavə edin.

3-cü, 4-cü, 5-ci, 6-cı sətirlərdəki hecaları oxuyun.

Hecaları lövhəyə yazıram.

Uşaqlar, diqqət edin, burada hansı əlaqələrdən istifadə edirik?

Hərflərin əlaqəsinə diqqət yetirərək hecaları və sözləri yazın.

4 . Çətinliklərdən çıxmaq üçün bir layihə qurmaq.

L hərfi iki elementdən ibarətdir. Geniş köməkçi xəttin ortasından yazmağa başlayırıq. Xətti əyri şəkildə aşağıya aparırıq, işçi xəttinin yuxarı xəttini keçirik, bir az sağa doğru saparaq aşağı aparırıq. Biz xətti işçi xəttinin alt xəttinə gətiririk, sola yuvarlaqlaşdırırıq və iş xəttinin alt xəttindən bir qədər yuxarı qalxırıq. İkinci elementi birinci elementlə eyni nöqtədən yazmağa başlayırıq. Xətti aşağı çəkirik, işçi xəttinin yuxarı xəttini keçirik. Demək olar ki, alt xəttə çatırıq, biz sağa yuvarlaqlaşdırırıq və onu iş xəttinin alt xəttinə gətiririk; işçi xəttinin ortasına qədər qalxırıq.

L hərfinin elementlərini havada yazın.

Böyük L hərfini nəzərə alın.

L hərfində neçə element var?

Oklar nə üçündür?

Məktubun elementlərini dairəyə çəkin.

Ağac nümunəsinin konturunu çəkin.

Birinci sətirdə L hərfinin elementlərini əlavə edin.

İkinci sətirdə L hərfini əlavə edin.

İndi dincələcəyik, masalardan qalxacağıq

Bir az dincəlirik

Qalxaq, dərindən nəfəs al

Uşaqlar meşədə gəzirdilər

Təbiəti seyr etmək.

Günəşə baxdı

Və onların şüaları isindi.

Dünyamızdakı möcüzələr:

Uşaqlar cırtdan oldular.

Sonra hamı ayağa qalxdı,

Biz nəhənglərə çevrilmişik.

Kəpənəklər uçdu

Qanadlarını yellədilər.

Birlikdə əl çalırıq

Ayağımızı sıxırıq!

5 . Çətinliklərdən çıxmaq üçün layihənin həyata keçirilməsi.

3-cü sətirdəki hecaları oxuyun.

Hərflərin əlaqəsinə diqqət yetirərək hecaları yazın.

Hecaları və sözləri bir-birindən oxuyun, oxunuşun düzgünlüyünü yoxlayın.

Hecaların necə yazıldığına baxın.

Diktasiyadan hecaları yazın.

Hansı biri: böyük və ya kiçik hərf - sözlərin əvvəlindəki hərfdir? Niyə?

Son sətirə baxın. Burda nə yazılıb?

Yazıda cümlə sərhədləri necə göstərilir?

Bəyanatın məqsədi hansı cümlədir?

Cümləni ifadəli, intonasiya ilə oxuyun.

Modelə uyğun bir cümlə yazın.

Oyun "Ən diqqətli".

Qaydalar sadədir. Masalarımızdan qalxırıq.

Böyük hərflə bir söz yazmaq lazımdırsa - əllərinizi çırpın. Kiçik biri ilə - susuruq.

Lida, qaşıq, Luda, at, Larisa, Lenya, lak, çilçıraq, yarpaq, tülkü, Lena.

Əla. Sakitcə otur.

İllüstrasiyaya baxın.

Kimi görürsən?

Nə baş verir?

ilə gəlmək kiçik hekayə qızlar haqqında. Və onların adları nədir?

Xəttdə nə yazılıb? Neçə söz? Sözlərin cümləyə çevrilməsi üçün nə etmək lazımdır?

Lina sözündə neçə səs var? hecalar? Yumşaq samitlər varmı? Onların yumşaqlığını nə göstərir?

6. Refleksiya.

Bu gün sinifdə hansı hərfləri yazmağı öyrəndik?

Nə vaxt kapitallaşdırılır?

Evdə öyrənilən hərfi, hecaları və sözləri yazmağı məşq edin.